9. dubna 2024,
20 minutes read

10 tipů před cestou na Srí Lanku, rizika která by jste měli znát

Srí Lanka je nádherný ostrov s bohatou historií a kulturou. Je to oblíbená destinace pro turisty z celého světa, kteří hledají relaxační dovolenou na pláži, poznávání historie a kultury nebo dobrodružství v přírodě.

Před cestou na Srí Lanku je však důležité si uvědomit, že ostrov má i některá rizika, která je třeba vzít v úvahu. V tomto článku vám přináším 10 tipů, jak se na svou cestu připravit a jak se vyhnout nejčastějším problémům a rizikům.

V první části článku se zaměříme na praktické tipy a rady, které vám pomohou bezpečně cestovat. V dalších částích článku se podíváme na důležité tipy, které potřebujete znát před cestou na Srí Lanku.

Bezpečnost: Rady a tipy pro cestování

Je dobré se zajímat o bezpečnost při cestování na Srí Lanku. Bezpečnost je vždy na prvním místě a je důležité mít informace a tipy, které ti pomohou být připravený a chráněný během svého pobytu.

Na Srí Lance je bezpečnostní situace obecně klidná, ale jako v každé zemi se i zde mohou vyskytnout určité rizika. Zatímco většina cestujících nemá žádné problémy, je důležité se seznámit se základními bezpečnostními opatřeními a dodržovat místní zákony a kulturu.

Jistě vás zajímá, jak se chránit před trestnou činností a podvody. Poradím vám způsoby, jak snížit toto riziko, abyste se nestali obětí těchto nebezpečí.

Jak už všichni víme, nejen na Srí Lance, ale i v jiných destinacích je vždy dobré být obezřetný a mít na paměti několik základních pravidel.

Důležité informace a tipy pro bezpečné cestování na Srí Lanku:

 • Zachovejte si své cennosti a osobní věci blízko sebe a zbytečně je neukazujte.
 • Dbejte na své osobní bezpečí a vyhýbejte se odlehlým oblastem s vysokým rizikem kriminality.
 • Buďte obezřetní při používání veřejné dopravy, taxi služeb a během nočních výletů.
 • Zjistěte si také informace o zdravotní péči a kontakty na tísňové volání.
 • Zkoumejte a dobře si vybírejte ubytování, které je bezpečné a s dobrou reputací.
 • Mějte na paměti možné riziko přírodních katastrof a buďte připraveni na evakuaci, pokud je to nutné.
 • Ujistěte se, že máte vhodné cestovní pojištění pro případ ztráty nebo nemoci.

Jsou zde také místní zákony, které je důležité dodržovat. Měj na paměti místní zvyky, respektuj místní kulturu a náboženství. Dodržováním těchto zásad si udržíte dobrý vztah s místními obyvateli a budete se cítit bezpečněji.

Víza: Jak je získat a vše, co potřebujete vědět

Plánování cesty na Srí Lanku vyžaduje také řádnou organizaci ohledně vízového režimu. Než se vydáte na svou dovolenou, je důležité získat správné vízum, aby vaše cestování proběhlo hladce a bez problémů.

Na Srí Lance existuje několik typů víz, včetně turistických, pracovních a studentských víz. Každý typ víza má své vlastní požadavky a postupy pro získání. Před podáním žádosti o víza na Srí Lanku si proto důkladně přečtěte všechny instrukce a informace.

Postup pro žádost o víza na Srí Lanku se většinou provádí online. Je třeba dodat všechny požadované dokumenty a splnit stanovené podmínky. Dozvíte se také dobu zpracování vaší žádosti a platnost víza. Důležité je také mít na paměti, že za žádost o víza na Srí Lance je obvykle spojený poplatek, který je nutné uhradit před podáním žádosti.

Pamatujte také na bezpečnostní opatření pro cestování s vízy. Vyvarujte se ztrátě svého pasu nebo víza a uchovávejte je na bezpečném místě. Mějte na paměti, že turisté na Srí Lance mají určité povinnosti, které je třeba dodržovat ohledně víza, jako například dodržování pobytových podmínek, řádné prodlužování víza, nebo ukládání potřebných informací pro případ kontroly.

Při plánování svého cestování na Srí Lanku je důležité pečlivě prozkoumat tento proces a zjistit si povinnosti turistů, abyste se vyhnuli jakýmkoli nepříjemnostem a prožívali svou cestu naplno! Přestože víza mohou být trochu komplikovaná, s dostatečným předstihem a přesným plánováním se vám podaří získat vízum na Srí Lanku a zažít úžasnou dovolenou plnou dobrodružství.

Očkování: Co je důležité vědět a jak se chránit?

Jedním z klíčových faktorů pro bezpečné cestování na Srí Lanku je správně provedené očkování. V dnešní době je prevence před nemocemi nezbytná a může vám ušetřit mnoho nepříjemností. Před odjezdem je důležité se informovat o aktuálních očkovacích doporučeních a povinnostech pro vstup na Srí Lanku.

Srí Lanka vyžaduje některá povinná očkování, která jsou nezbytná pro vstup na její území. Nejčastěji se jedná o očkování proti hepatitidě A a B, tetanu, žloutence, obrně a břišnímu tyfu. Je důležité si nechat očkování udělat včas před odjezdem, abyste měli dostatečnou imunitu před možnými riziky na Srí Lance.

Kromě povinných očkování existuje také řada doporučených očkování a vakcinací, které byste měli zvážit při plánování cesty na Srí Lanku. Patří sem například očkování proti žloutence, encefalitidě, hepatitidě A a B, neštovicím, chřipce nebo vzteklině. Je vhodné se poradit s odborníkem na cestovní medicínu, který vám pomůže sestavit individuální očkovací plán.

Při cestování na Srí Lanku je také důležité být informován o místních nemocích a rizicích spojených s cestováním. Patří sem například malárie, denga, žloutenka, chikungunya nebo leptospiróza. Je vhodné dodržovat preventivní opatření, jako je užívání repelentů, nošení dlouhých rukávů a kalhot a vyhýbat se místům se zvýšeným výskytem hmyzu.

Na Srí Lance je také důležité si zajistit adekvátní zdravotní péči a mít informace o zdravotnických zařízeních a kontaktech na místní lékaře. V případě zdravotních potíží je možné se obrátit na místní zdravotnická centra, která poskytují profesionální lékařskou péči.

Pro ochranu před infekčními chorobami je důležité dodržovat zásady hygieny. Vždy si důkladně myjte ruce mýdlem a vodou nebo používejte dezinfekční gely. Dbejte na pitnou vodu a pijte pouze balenou vodu, abyste se vyhnuli riziku infekcí z nekvalitní vody.

Kultura: Co je důležité vědět a jak se chovat?

Srí Lance se děje mnoho zajímavého, ale ne vždy tomu rozumíme. Respektování místních zvyklostí je důležité pro vzájemnou toleranci a porozumění. Zde je pár tipů, jak se chovat.

1. Důležité informace o srílanské kultuře, tradicích a zvyklostech

Srí Lanka je bohatá na jedinečnou kulturu a tradice. Místní obyvatelé jsou hrdí na své dědictví a stojí si za svými zvyklostmi. Je důležité projevit respekt vůči jejich kultuře tím, že se budeme snažit porozumět a dodržovat místní tradice.

2. Etiketa a způsob chování na Srí Lance

Při setkání s místními lidmi je vhodné projevit zdvořilost a přívětivost. Vhodné oblečení a správný pozdrav jsou vhodným způsobem přivítání. Místní lidé ocení, když se je budeme snažit pozdravit v jejich mateřštině, srílánštině.

3. Respektování místních zvyklostí a náboženských tradic

Srí Lanka je známá svým bohatým náboženským životem. Hlavním náboženstvím je buddhismus, ale také zde najdete hinduismus, islám a křesťanství. Vstupující do chrámů a posvátných míst by měli dbát na vhodné oblečení a chování. Respektování místních zvyklostí a náboženských tradic je pro cestovatele důležité.

4. Zásady oblékání a vhodného chování ve veřejných prostorech, chrámech a posvátných místech

Je důležité oblékat se přiměřeně podle místních zvyklostí. Ukažte svou slušnost a úctu k místní kultuře tím, že se obléknete skromně. Zakryjte si ramena a nohy zejména při návštěvě chrámů a posvátných míst. Vyhýbejte se oblekání provokativním způsobem.

5. Důležité svátky a oslavy na Srí Lance

Srí Lanka je známá bohatými svátky a oslavami. Mezi nejznámější svátky patří Sinhalský a Tamilský nový rok, Vesak (oslavující narození a osvícení Buddhy) a Esala Perahera (slavnost Velkého zubu). Pokud navštívíte Srí Lanku během těchto svátků, můžete se těšit na pestrobarevné oslavy a unikátní kulturní události.

6. Místní jazyk a několik základních frází pro komunikaci

Ačkoliv mnoho lidí na Srí Lance mluví anglicky, ocení místní obyvatelé, když se budete snažit mluvit jejich jazykem, srílánštinou. Zde je pár frází, které vám mohou pomoci při interakci s místními:

 • „Dobré ráno“ – „Ayubowan“
 • „Děkuji“ – „Istuthi“
 • „Ano“ – „Owa“
 • „Ne“ – „Nahe“

Místní obyvatelé ocení vaši snahu a budou rádi, když se budete snažit mluvit jejich jazykem.

7. Doporučení a tipy pro cestující ohledně interakce s místními obyvateli

Interakce s místními obyvateli může být zážitek sám o sobě. Místní jsou obecně velmi přátelští a úsměvní. Pokud chcete navázat kontakt s místními lidmi, je nejlepší se na ně usmívat, naučit se a použít základní fráze srílánštiny a projevit zájem o jejich kulturu.

8. Kulinářské tradice a jídlo na Srí Lance

Kulturní zážitek Srí Lanky se nedá úplně ocenit bez vyzkoušení místní kuchyně. Srílanská kuchyně je kombinací koření, čerstvých surovin a unikátních metod vaření. Nezapomeňte ochutnat tradiční pokrmy, jako jsou kari, dosa a nejrůznější druhy chutných dezertů. Vyzkoušejte pokrmy z pouličních stánků, ale nezapomeňte také vyhledat kvalitní restaurace s tradiční srílanskou kuchyní.

Počasí: Co očekávat a jak se připravit?

Na Srí Lance se v průběhu roku vyskytují různá klimatická období, která ovlivňují počasí a teploty. Sezonní rozdíly jsou zásadní při plánování vaší cesty. Je důležité být dobře připraven a mít vhodné oblečení pro různé podmínky.

Během roku se na Srí Lance vyskytují dvě hlavní monzunová období, která přinášejí srážky a mohou ovlivnit vaše cestování. První monzunové období trvá od května do července a zasahuje západní a jihozápadní část ostrova. Druhé monzunové období probíhá od října do prosince a ovlivňuje východní část ostrova. V období monzunů mohou být srážky hojné a intenzivní.

Teploty na Srí Lance se pohybují mezi 25-30 °C po celý rok, avšak v horách můžou být teploty chladnější. V oblastech ve vyšších nadmořských výškách může být dokonce i chladno, takže je vhodné si přibalit do batohu teplejší oblečení.

Při plánování cesty na Srí Lanku je dobré sledovat aktuální předpověď počasí a informace o přírodních katastrofách, jako jsou tsunami, zemětřesení nebo povodně. Bezpečnostní opatření jsou důležitá pro ochranu vašeho života a majetku.

Pro informace o aktuálním počasí a předpovědi můžete využít dostupné zdroje informací, jako jsou místní meteorologické úřady nebo webové stránky či aplikace s předpovědí počasí pro Srí Lanku.

Hygiena a pitná voda: Co je důležité vědět a jak se chránit?

Při cestování na Srí Lanku je důležité dbát na správnou hygienu a ochranu zdraví. Zde najdete užitečné informace a tipy, jak se vyhnout zdravotním rizikům a zajistit si bezpečnou pitnou vodu během pobytu na Srí Lance.

Když jde o pitnou vodu na Srí Lance, doporučuje se pít pouze balenou vodu nebo vodu z uzavřených a vhodně čištěných zdrojů. Vždy se ujistěte, že láhev je neporušená a nepoužívejte ledové kostky nebo nepijte nápoje s ledem, které mohou být vyrobeny z nebezpečné vody.

Zde je několik důležitých hygienických pravidel a doporučení:

 1. Před jídlem si důkladně umyjte ruce mýdlem a teplou vodou.
 2. Používejte hygienické prostředky na dezinfekci rukou, pokud není k dispozici možnost umytí si rukou.
 3. Pokud je vaše cesta vzdálená od pramenů pitné vody, vždy mějte s sebou čistou pitnou vodu.
 4. Dbáme na čistotu jídla a pití v restauracích a používáme dobře umyté nádobí.
 5. Konzumujte pouze čerstvou zeleninu a ovoce, které bylo důkladně omyto nebo oloupáno.

Dále je nutné věnovat pozornost prevenci střevních onemocnění a životanebezpečných nemocí na Srí Lance. To zahrnuje dodržování hygienických zvyklostí, jako je pravidelné mytí rukou a vyhýbání se nebezpečnému jídlu a pití.

Pokud se vám při pobytu na Srí Lance vyskytnou zdravotní potíže, je důležité vědět, jak se dostat k potřebné zdravotní péči. Mějte při sobě důležitá telefonní čísla a kontaktní osoby pro případ nouze. V některých případech může být také vhodné mít s sebou cestovní pojištění, které vám poskytne finanční ochranu a asistenci při lékařské péči.

Pamatujte, že dodržování zásad hygieny a pití čisté vody jsou klíčové pro zachování zdraví během vašeho pobytu na Srí Lance.

Doprava: Jak se pohybovat a co musíte vědět?

V rámci cestování po Srí Lance je doprava důležitou součástí plánu. K dispozici jsou různé možnosti přepravy, které vám umožní snadný a pohodlný pohyb po ostrově.

Veřejná doprava je jednou z hlavních možností. Autobusy, vlaky a taxíky jsou běžně k dispozici pro přepravu cestujících. Autobusy jsou nejrozšířenějším způsobem dopravy mezi městy a turistickými atrakcemi. Běžně jezdí a jsou relativně dostupné pro cestování po celém ostrově.

Pro místní zážitek v dopravě, byste neměli na Srí Lance vynechat tuk tuk. Jedná se o tradiční prostředek dopravy, který je charakteristický pro ostrov. Tuk tuk je malé tříkolové vozidlo, které je vhodné pro kratší trasy ve městech. Cestování tuk tukem je zajímavým způsobem objevování místní kultury a prostředí.

Při cestování po Srí Lance také můžete zvážit pronájem auta. Mít vlastní auto vám umožní větší flexibilitu a možnost cestovat do odlehlých oblastí. Při řízení na Srí Lance však nezapomeňte dodržovat pravidla silničního provozu a sledovat dopravní značky.

Při cestování v horských oblastech a na pobřeží je důležité mít na paměti specifika daného terénu a dopravy. Informujte se předem o dopravních trasách, podmínkách a bezpečnostních opatřeních. Mějte na paměti také možné zpoždění a neočekávané události v dopravě v důsledku přírodních katastrof nebo sezónních vlivů.

Místní kuchyň: Co očekávat a co ochutnat?

Ve srílanské kuchyni se spojují exotické aroma, pikantní koření a bohaté chutě. Pokrmy Srí Lanky reflektují místní tradice, historii a rozmanitost kultur, které na ostrově existují. Tradiční jídla Srí Lanky jsou plná přírodních ingrediencí a nabízí rozmanitou paletu chutí. Připravují se z čerstvých mořských plodů, koření, bylin, tropického ovoce a zeleniny.

Typické srílanské pokrmy využívají rýži jako základní přísadu a jsou obvykle podávány s různými omáčkami, kořením a saláty. Mezi nejznámější srílanské pokrmy patří:

 • Kottu roti – pokrm z nakrájeného chleba roti smíchaného s omáčkami, masem a zeleninou
 • Pol sambol – kořeněná kokosová omáčka s chilli, citronovou šťávou a strouhanou kokosovou střídkou
 • Hoppers – palačinky vyrobené z rýžové mouky a kokosového mléka, často podávané s vejcem nebo omáčkou
 • Curry – přírodní pokrm s kořením, masem (obvykle kuřecím nebo rybím) a různými zeleninami
 • Rizoto – srílanské rizoto je obvykle plné exotického ovoce, mořských plodů a koření

Ochutnání srílanských kulinářských specialit je významnou součástí cestování po Srí Lance. Navštivte místní restaurace a stravovací zařízení, abyste si užili autentickou chuť srílanské kuchyně. Bezpečnost potravin je také důležitá, postupujte raději jako místní obyvatelé a vyhýbejte se nehygienickým podmínkám.

V mnoha restauracích na Srí Lance si můžete vychutnat srílanskou kuchyni. Nabídka je pestrá, od jednoduchých a levných stánků s mezinárodní stravou po luxusní restaurace s tradičními srílanskými jídly. Ceny se mohou lišit v závislosti na umístění a typu stravovacího zařízení.

Ceny: Jak ušetřit peníze?

Při plánování cestování na Srí Lanku je důležité zvážit rozpočet, kterým disponujete. Informace o měně a směnárnách na Srí Lance jsou klíčové pro správné plánování výdajů. Aktuální kurz srílanské rupie (LKR) se často mění, proto je vhodné průběžně sledovat vývoj směnného kurzu a poplatky za směnu měny.

Pokud jde o platby, na Srí Lance je možné využít hotovost i platební karty. Je však třeba mít na paměti, že ne všechna místa, zejména mimo turistické oblasti, akceptují platební karty, proto je vhodné mít vždy dostatek hotovosti u sebe.

V souvislosti s cenami je také důležité zvážit cenovou úroveň ubytování, jídel, dopravy a vstupů do památek. V turistických oblastech bývají ceny obvykle vyšší než mimo ně. Pro úsporu peněz se doporučuje vyjednávání o ceně, zejména u tržišť a při zajišťování dopravy nebo vybrat méně turistické oblasti, kde jsou často nižší ceny.

Při cestování po Srí Lance je také důležité mít na paměti poplatky a spropitné, které jsou běžné. Nezapomeňte zahrnout tyto náklady do svého rozpočtu při svém plánování cesty.

Věřím, že tyto informace vám umožní lépe se připravit a využít svůj rozpočet co nejefektivněji.

Divoká příroda: co vidět a jak se chránit?

Vydat se na Srí Lanku znamená objevovat úchvatné přírodní krásy. Tato ostrovní země je domovem unikátní fauny a flóry, které stojí za to vidět. Nejlepším způsobem, jak se přiblížit srílanské přírodě, je navštívit národní parky a chráněná území, kterých je na celém ostrově mnoho.

Jedním z nejznámějších národních parků ve Srí Lance je Yala, který je domovem slonů, leopardů a mnoha dalších druhů zvířat. Další zajímavý park je Sinharaja, který patří mezi UNESCO světové dědictví a je útočištěm pro mnoho endemických druhů.

Při setkání s divokou zvěří je nezbytné dodržovat bezpečnostní pokyny a respektovat jejich prostředí. Vstupovat do chráněných rezervací je možné pouze s průvodcem, který zajistí, aby návštěvníci neubližovali ani přírodě, ani zvířatům.

Pokud vás příroda na Srí Lance fascinuje, můžete také navštívit ekoturistické projekty, které se snaží chránit a zachovávat přírodní bohatství ostrova. Tyto projekty vytváří udržitelný turismus a zároveň přispívají k ochraně přírodních rezervací.

Přeji vám šťastnou cestu na Srí Lanku!

FAQ

Jaké jsou rady a tipy pro cestující ohledně osobní bezpečnosti a ochrany před zločinem na Srí Lance?

Doporučuje se cestovat ve skupině nebo s průvodcem, vyhýbat se nebezpečným oblastem a mít vždy kontakty na místní orgány a záchranné složky.

Jak se mohu připravit na přírodní katastrofy během cestování na Srí Lanku?

Je důležité sledovat aktuální informace o možných přírodních katastrofách, mít připravený nouzový plán a v případě evakuace se řídit pokyny místních orgánů.

Jaké jsou zásady bezpečného cestování a ochrany osobního majetku na Srí Lance?

Doporučuje se používat trezor v hotelovém pokoji pro cenné věci, mít stále na očích své osobní věci na přeplněných místech a vyvarovat se nočního cestování sami.

Jaké jsou informace o vízovém režimu na Srí Lance?

Většina turistů musí mít platné turistické vízum před vstupem na Srí Lanku. Existují také pracovní víza a studentská víza s odlišnými požadavky.

Jak postupovat při žádosti o víza na Srí Lanku?

Žádost o víza na Srí Lanku se nejčastěji podává online. Je třeba splnit určité podmínky a přiložit potřebné dokumenty.

Jak dlouho trvá zpracování žádosti o víza na Srí Lanku a jak dlouho jsou víza platná?

Doba zpracování žádosti o víza na Srí Lanku se liší, ale obvykle trvá několik pracovních dnů. Turistická víza jsou obvykle platná 30 dnů.

Jaké jsou důležité informace o očkování před cestou na Srí Lanku?

Je důležité mít platná očkování nezbytná pro vstup na Srí Lanku, včetně očkování proti žluté zimnici a hepatitidě A a B. Doporučuje se konzultovat s odborníkem v cestovní medicíně nebo s vaším lékařem.

Jaká jsou preventivní opatření a ochrana před infekčními chorobami na Srí Lance?

K ochraně před infekčními chorobami je důležité dodržovat hygienická pravidla, jako je pravidelné mytí rukou a užívání hygienických prostředků. Je také důležité pít pouze bezpečnou pitnou vodu a dodržovat hygienické zvyklosti při jídle.

Jak se dopravovat na Srí Lance a jaké jsou bezpečnostní rady pro používání veřejné dopravy?

Na Srí Lance je k dispozici veřejná doprava včetně autobusů, vlaků a taxíků. Doporučuje se vybírat důvěryhodné dopravní prostředky a být opatrný při používání veřejné dopravy v noci. Tuk tuk je také populární způsob dopravy, ale je důležité vybrat si licencovaného řidiče.

Co bych měl/a vědět o srílanské kuchyni a typických pokrmech?

Srílanská kuchyně je vyhlášená svou různorodostí a pikantními chutěmi. Tradičními jídly jsou například curry, roti a dal. Doporučuje se ochutnat místní speciality, ale být opatrný na jídlo z neznámých zdrojů.

Jak to vypadá s cenami na Srí Lance a jak mohu ušetřit peníze?

Ceny ubytování, jídla, dopravy a vstupů do památek se liší v závislosti na lokalitě. Doporučuje se vyjednávat o cenách, vybírat méně turistické oblasti a šetřit peníze na jídle a ubytování.

Jak se chránit při setkání s divokou zvěří a v přírodních rezervacích na Srí Lance?

Je důležité respektovat zvířata a dodržovat pokyny místních průvodců. Nedotýkejte se zvířat nebo je neobtěžujte a nekrmte je bez souhlasu.

Blog

Nechte se inspirovat naším blogem a objevte kouzlo Srí Lanky. Najdete zde tipy na výlety, recepty na srílanské speciality, rady pro turisty a mnoho dalšího.

Sleeping elephant beach resort

Rezervujte si kousek ráje již dnes

Přijeďte a objevte kouzlo Sleeping Elephant Beach Resortu, kde pohodlí a příroda tvoří dokonalou harmonii. Staneme se součástí vašich nezapomenutelných zážitků. Těšíme se na vás!

Rezervace

Najděte nás na mapě

Vaši oázu klidu a pohody najdete na tomto místě.

Zobrazit

Potřebujete poradit?

Můžete se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem ohledně ubytování, aktivit nebo služeb. Vždy vám rádi odpovíme.

Formulář