9. dubna 2024,
11 minutes read

Top 10 nejlepší místní jídla, které musíte vyzkoušet na Srí Lance

Srílanská kuchyně je skutečně unikátní a nabízí bohaté množství exotických chutí. V této části článku se podíváme na top 10 srílanských pokrmů, které stojí za ochutnání.

Od hlavních jídel po přílohy a dezerty. Najdete zde širokou škálu lahůdek, které vás okouzlí svou exotikou a bohatou chuťovou paletou. Každý pokrm má své unikátní ingredience a přípravu, které ho odlišují od ostatních. Ať už jste milovník kořeněného jídla nebo sladkých pochoutek, srílanská kuchyně vám nabídne něco pro vaše chuťové buňky.

Základní informace o Srílanské kuchyni

Srí Lanka je ostrov v Indickém oceánu, který se pyšní bohatou kulinářskou historií. Srílanská kuchyně je ovlivněna mnoha kulturami, včetně indické, thajské a portugalské a nabízí širokou škálu pokrmů s různými chutěmi, barvami a kořením.

Klíčové body:

  • Srílanská kuchyně je známá pro svou bohatou paletu exotických chutí.
  • Top 10 srílanských pokrmů zahrnuje hlavní jídla, přílohy a dezerty.
  • Rice and Curry je tradiční srílanské hlavní jídlo, které musíte ochutnat.
  • Kotti Roti je populární srílanské uliční jídlo s chlebovými plackami plněnými masovou směsí.
  • Pol Sambol je pikantní omáčka z mletého kokosu, která dodává jídlu šmrnc.
  • Restaurace na Srí Lance nabízejí široký výběr tradičních srílanských jídel.

Rice and Curry: Hlavní jídlo Srí Lanky, které musíte ochutnat

Rice and Curry je hlavním jídlem Srí Lanky a jedná se o kombinaci rýže a různých druhů kari. Tento pokrm existuje ve velkém množství variant a každá rodina nebo restaurace má svůj vlastní recept. Rýže se vaří dokonale a podává se s omáčkami, marinovaným masem, vařenou zeleninou a dalšími přílohami. Jídlo je bohaté na koření a má bohatou chuťovou paletu. Pro milovníky exotického a kořeněného jídla je Rice and Curry neodolatelnou volbou.

Průvodce ochutnávkou Rice and Curry

Při navštěvě Srí Lanky byste neměli vynechat zážitek z ochutnávky Rice and Curry. Abyste se ponořili do autentické srílanské kuchyně, doporučujeme navštívit lokální restaurace, kde se tyto pokrmy připravují. Přečtěte si následující tipy, abyste si co nejvíce užili váš gastronomický zážitek:

  1. Vyzkoušejte různé druhy omáček – Rice and Curry je o rozmanitosti chutí. Zkuste různé druhy omáček a objevte svojí oblíbenou kombinaci.
  2. Používejte pravou ruku – Srílanští lidé tradičně jídlo s malými kousky rýže a omáčkami konzumují pravou rukou. Vyzkoušejte tento způsob a prožijte autentický srílanský zážitek.
  3. Dejte si přílohy – Klasické Rice and Curry je často podáváno s přílohami, jako jsou papadamy, roti placky nebo kokosové samboly. Nezapomeňte si je přidat k vašemu jídlu a doplňte si tak chuťový zážitek.
  4. Vydejte se na ochutnávku v různých regionech – Regiony Srí Lanky mají své vlastní speciality a varianty Rice and Curry. Zkuste vyzkoušet pokrmy z různých míst a objevte regionální rozdíly v chuti a přípravě.

Srílanské Rice and Curry je gastronomickým pokladem, který stojí za objevení. Určitě si jej vychutnejte během svého pobytu na Srí Lance a prožijte autentický srílanský gastronomický zážitek.

Kotti Roti: Uliční jídlo, které si zamilujete

Kotti Roti je populární srílanské uliční jídlo, které si zamilujete. Jedná se o chlebové placky z pšeničné mouky, které jsou smažené a plněné masovou směsí. Placky jsou křupavé zvenčí a měkké uvnitř, a jsou podávány s různými omáčkami a přílohami. Kotti Roti je oblíbeným jídlem pro rychlý oběd nebo večeři na ulici a nabízí výbornou kombinaci chuti a barev.

Pokrm Kotti Roti je připravován na ulicích Srí Lanky, kde se nabízí jako rychlá a chutná možnost stravování. Kotti Roti je vyrobené z plátků těsta z pšeničné mouky, které jsou smažené do křupava. Poté jsou tyto placky naplněny pikantní masovou směsí, která dodává jídlu bohatou a příjemnou chuť.

Jednou z nejpopulárnějších variant Kotti Roti je Chicken Kottu Roti, kde je masová směs doplněna o maso z kuřete. Tento pokrm je obzvláště oblíbený mezi milovníky kořeněného jídla a poskytuje pikantní chuťový zážitek.

Kotti Roti se podává s různými omáčkami a přílohami, jako jsou dhal (čočka) nebo sýrová omáčka a nakládaná zelenina. Tato kombinace chutí a barev dělá z Kotti Roti skvělou volbu pro ty, kteří se chtějí ponořit do srílanské kuchyně a vyzkoušet něco nového a exotického.

Pol Sambol: Příloha, která dodá vašemu jídlu šmrnc

Pol Sambol je tradiční srílanská příloha, která dodá vašemu jídlu šmrnc. Jedná se o pikantní omáčku z mletého kokosu, cibule, chilli papriček a dalších koření. Pol Sambol se používá jako příloha k různým hlavním jídlům a dodává jim pikantní a exotickou chuť. Tato omáčka je oblíbená pro svou jednoduchost a bohatou chuťovou paletu.

Hoppers (Appa): Sladké nebo slané, vždy lahodné

Hoppers, známé také jako Appa, jsou tradiční srílanské palačinky, které jsou sladké nebo slané. Tyto palačinky mají lehkou a vzdušnou konzistenci a jsou velmi lahodné.

Slané Hoppers se podávají s různými omáčkami a přílohami, které obohacují jejich chuť. Můžete si vybrat mezi různými druhy marinovaného masa, omáček nebo zeleninových příloh, které skvěle doplňují slanou verzi Hoppers. Tato slaná varianta se často podává jako hlavní jídlo nebo jako součást srílanského Rice and Curry.

Pro milovníky sladkých pochoutek pak existuje varianta sladkých Hoppers. Sladké Hoppers se podávají se sirupem, jako je například palmový sirup, nebo s čerstvým ovocem, které dodává palačinkám příjemnou sladkou chuť. Tato sladká verze Hoppers je skvělá na snídani, dezert nebo jako sladký předkrm.

Pro vytvoření Hoppers se používají speciální pánve, které dávají palačinkám jejich charakteristický tvar misky. Když se pečou, vzniká lehká a křupavá vnější vrstva, která skrývá vláčnou a jemnou konzistenci uvnitř. Hoppers jsou oblíbené nejen mezi místními obyvateli, ale také mezi turisty, kteří se chtějí ponořit do autentické srílanské kuchyně.

Lamprais: Holandské koloniální jídlo, které se stalo klasikou

Lamprais je tradiční srílanské jídlo s holandskými kořeny. Jedná se o směs rýže, masového karbanátku frikadeller, zeleniny a vařeného vajíčka, která je zabalená v banánovém listu a pečená v troubě. Lamprais má unikátní kombinaci chutí a je oblíbené pro svou bohatou a sytou konzistenci. Toto jídlo je často připravováno při speciálních příležitostech a slavnostech.

Wambatu Moju: Pikantní a kyselá příloha, která osvěží

Wambatu Moju je pikantní a kyselá příloha, která osvěží vaše jídlo. Jedná se o nakládanou lilkovou směs s červenou cibulí, zelenými chilli papričkami, kari listy a dalšími kořením. Wambatu Moju má pikantní chuť a je výborným doplňkem k různým hlavním jídlům. Tato příloha je oblíbená pro svou osvěžující a exotickou chuť.

Kiribath: Speciální mléčná rýže, která je ideální pro slavnostní příležitosti

Kiribath je speciální mléčná rýže, která se často podává při slavnostních příležitostech a svátcích. Mléčná rýže se vaří v kokosovém mléce a podává se s různými přílohami, jako je kokosový sirup, ovocné omáčky nebo sušené rybí plátky. Kiribath má sladkou a krémovou konzistenci a je oblíbeným dezertem na Srí Lance.

Pittu: Chutné jídlo z rýže a kokosu, které je snadné připravit

Pittu je chutné a exotické srílanské jídlo z rýže a kokosu. Jedná se o směs rýže a kokosu, která je vařená v bambusové trubce. Pittu má bohatou a výraznou chuť, která je způsobena kombinací rýže, kokosu a koření. Pittu se obvykle podává s nějakou formou kari a může se podávat horké nebo studené. Toto jídlo je oblíbené pro svou jednoduchost a unikátní konzistenci.

Společně s dalšími srílanskými specialitami, jako je Rice and Curry, Kotti Roti nebo Pol Sambol, se Pittu řadí mezi ikonické pokrmy srílanské kuchyně. Vyzkoušejte tuto lahodnou kombinaci rýže a kokosu.

Mallum: Příloha, která dodá vašemu jídlu chuť a vůni

Mallum je tradiční srílanská příloha, která dodá vašemu jídlu chuť a vůni. Jedná se o směs různých druhů zeleniny, jako je špenát, řapíkatý celer nebo tuřín, která je vařená nebo smažená s kořením a kokosem. Mallum je oblíbeným doplňkem k různým hlavním jídlům a má bohatou a exotickou chuť.

Pokud hledáte způsob, jak přidat do svého jídla exotickou chuť a vůni, nezapomeňte vyzkoušet Mallum. Tato příloha obohatí vaše jídlo o zajímavou kombinaci chutí a přinese do něj exotický nádech Srí Lanky. S její bohatou a vyváženou chuťovou paletou obohatíte své kulinařské dobrodružství a objevíte, co srílanská kuchyně nabízí.

Wattalapam: Sladký dezert, který si zamilují děti i dospělí

Wattalapam je sladký dezert plný exotických chutí a vůní. Kombinace kokosového mléka, karamelu a koření vytváří jedinečnou chuťovou symfonii, kterou si každý ochutnávač dezertů zamiluje. Kešu oříšky dodávají dezertu lahodnou texturu a kardamom přidává pikantní a osvěžující nádech. Wattalapam se často podává v kulatých, čtvercových nebo trojúhelníkových tvarech. Vychutnejte si Wattalapam jako závěr své srílanské hostiny nebo si jej dopřejte samostatně jako sladkou pochoutku. Budete příjemně překvapeni tímto originálním a lahodným dezertem.

Ať už jste milovník kořeněného jídla nebo sladkých pochoutek, srílanská kuchyně vám zaručeně přinese nezapomenutelný a chutný zážitek. Pokud máte zájem o vyzkoušení srílanské kuchyně, můžete si vyzkoušet některé ze zmíněných pokrmů doma nebo navštívit srílanskou restauraci a nechat se okouzlit autentickou chuťovou paletou tohoto exotického ostrova.

Srílanská kuchyně je skvělým příkladem toho, jak se prostřednictvím jídla můžeme seznámit s jinými kulturami a tradicemi. Nechte se tedy unést do světa srílanských chutí a objevte nové gastronomické zážitky plné exotiky a rozmanitosti.

FAQ

Jaká jídla jsou typická pro srílanskou kuchyni?

Mezi typická srílanská jídla patří Rice and Curry, Kotti Roti, Pol Sambol, Hoppers, Lamprais, Wambatu Moju, Kiribath, Pittu, Mallum a Wattalapam.

Co je Rice and Curry?

Rice and Curry je hlavním jídlem Srí Lanky a jedná se o kombinaci rýže a různých druhů kari.

Co je Kotti Roti?

Kotti Roti je chlebová placka z pšeničné mouky, která je smažená a plněná masovou směsí.

Co je Pol Sambol?

Pol Sambol je pikantní omáčka z mletého kokosu, cibule, chilli papriček a dalších koření.

Jaké jsou varianty Hoppers?

Hoppers jsou sladké nebo slané palačinky, které jsou pečené ve speciálních pánvích ve tvaru misky.

Co je Lamprais?

Lamprais je směs rýže, masového karbanátku frikadeller, zeleniny a vařeného vajíčka, která je zabalená v banánovém listu a pečená v troubě.

Co je Wambatu Moju?

Wambatu Moju je pikantní a kyselá příloha z nakládané lilkové směsi s červenou cibulí, zelenými chilli papričkami, kari listy a dalším kořením.

Co je Kiribath?

Kiribath je speciální mléčná rýže vařená v kokosovém mléce, podávaná s různými přílohami jako je kokosový sirup, ovocné omáčky nebo sušené rybí plátky.

Co je Pittu?

Pittu je směs rýže a kokosu vařená v bambusovém trubkovém tvaru, podávaná s omáčkami nebo přílohami.

Co je Mallum?

Mallum je směs různých druhů zeleniny vařená nebo smažená s kořením a kokosem, která dodává jídlu chuť a vůni.

Co je Wattalapam?

Wattalapam je sladký dezert z karamelového pudingu z kokosového mléka s přídavkem kešu oříšků, kardamomu a dalšího koření.

Blog

Nechte se inspirovat naším blogem a objevte kouzlo Srí Lanky. Najdete zde tipy na výlety, recepty na srílanské speciality, rady pro turisty a mnoho dalšího.

Sleeping elephant beach resort

Rezervujte si kousek ráje již dnes

Přijeďte a objevte kouzlo Sleeping Elephant Beach Resortu, kde pohodlí a příroda tvoří dokonalou harmonii. Staneme se součástí vašich nezapomenutelných zážitků. Těšíme se na vás!

Rezervace

Najděte nás na mapě

Vaši oázu klidu a pohody najdete na tomto místě.

Zobrazit

Potřebujete poradit?

Můžete se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem ohledně ubytování, aktivit nebo služeb. Vždy vám rádi odpovíme.

Formulář