9. dubna 2024, Srí Lanka
13 minutes read

Top 10 míst, která musíte navštívit během své dovolené na Srí Lance

Srí Lanka je krásný ostrovní stát plný přírodních a kulturních pokladů. Při plánování dovolené na Srí Lance je důležité vědět, která místa stojí za návštěvu.

Tento článek vás provede deseti nejlepšími místy, která byste neměli minout při své cestě na Srí Lanku. Tato místa nabízejí úchvatné přírodní krásy, historické památky a kulturní zážitky, které vás přinutí zamilovat se do této exotické destinace.

Co si odnést?

  • Srí Lanka je plná úchvatných přírodních a kulturních pokladů.
  • Města Sigiriya, Anuradhapura, Polonnaruwa, a Galle nabízejí bohatou historii a architektonické skvosty.
  • Yala National Park je rájem pro milovníky divoké přírody a nabízí jedinečnou příležitost prozkoumat srílanskou faunu a flóru.
  • Pinnawala Elephant Orphanage se stará o ohrožené slony a poskytuje příležitost vidět je zblízka.
  • Temple of the Sacred Tooth Relic je důležitým poutním místem pro buddhisty.
  • Dambulla Cave Temple je pokladnicí umění a nabízí jedinečný pohled na srílanskou kulturu.
  • Horton Plains National Park je ideálním místem pro turistiku a objevování přírodního bohatství Srí Lanky.

Sigiriya: Starověká skála, která vás přenese do jiného světa

Sigiriya je jedním z nejzajímavějších historických a archeologických míst na Srí Lance. Nachází se na hoře a je známá svou starověkou skalní pevností. Toto místo je považováno za jedno z největších technických, architektonických a uměleckých zážitků v jižní Asii.

 

Jeho vrchol nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu a památky. Zdejší skalní fresky jsou mistrovským dílem starověkého umění. Návštěvu Sigiriya byste si neměli nechat ujít, pokud hledáte dávku historie, kultury a překrásnou přírodu.

Anuradhapura: Starověké město, které bylo kdysi středobodem světa

Anuradhapura bylo kdysi hlavním městem království a středobodem buddhistického světa. Je jedním z nejvýznamnějších historických a kulturních míst na Srí Lance. Jeho památky jsou na seznamu světového dědictví UNESCO a přitahují návštěvníky z celého světa. Starobylé chrámy, sochy, kláštery a další archeologické pozůstatky zde představují bohatou historii a náboženství Srí Lanky. Navštívení Anuradhapury je jako cesta zpět v čase a poskytuje jedinečný pohled na bohatou kulturu a dědictví této země.

Anuradhapura, známá svou bohatou historií a duchovní tradicí, je opravdu fascinujícím místem pro každého, kdo se zajímá o starobylé civilizace a kulturní poklady. Na fotografii je vidět jeden z impozantních chrámů, který odráží bohatství a krásu města.

Polonnaruwa: Archeologický park, který vás přenese do minulosti

Polonnaruwa je dalším důležitým historickým městem na Srí Lance. Nachází se uprostřed královského trojúhelníku a je považováno za jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v zemi. Můžete zde vidět zachovalé zříceniny starověkých chrámů, paláců a dalších budov. Dominantou města je Gal Vihara, skupina soch vytesaných do kamene, která je považována za mistrovské dílo srílanského umění. Procházka tímto archeologickým parkem je jako cesta do minulosti a nabízí jedinečný pohled na bohatství kulturního dědictví Srí Lanky.

Yala National Park: Ráj pro milovníky divoké přírody

Yala National Park je nejznámějším a nejnavštěvovanějším národním parkem na Srí Lance. Tento park je domovem pro mnoho druhů divoké zvěře, včetně slonů, leopardů, medvědů, krokodýlů a různých druhů ptáků. Zde můžete zažít vzrušující safari a pozorovat zvířata ve svém přirozeném prostředí. Yala National Park je rájem pro milovníky divoké přírody a nabízí jedinečnou příležitost prozkoumat bohaté rozmanitosti Srí Lanky.

Yala National Park je domovem překrásných zvířat, jejichž pozorování je nezapomenutelným zážitkem. Yala National Park je opravdovým rájem pro ty, kteří touží objevovat a prozkoumávat divokou přírodu a živočichy v jejich přirozeném prostředí.

safari v Yala National Parku jsem měl tu čest vidět různá zvířata. Setkal jsem se s velkými stády slonů kráčejících po pláních a potkával leopardy, jak se skrývají ve vysoké trávě. Také jsem měl příležitost zahlédnout vzácné ptáky v jejich přirozeném prostředí. Je to místo, které vám nabízí jedinečnou příležitost spatřit divokou přírodu v její nejkrásnější podobě.

Pobyt v Yala National Parku je také vhodný pro ty, kteří si chtějí odpočinout a načerpat energii z okolní přírody. Široká škála aktivit, včetně turistiky a pikniků, je k dispozici pro návštěvníky parku. Pokud hledáte dobrodružství a nezapomenutelné zážitky, Yala National Park je tou správnou volbou.

Pinnawala Elephant Orphanage: Světoznámý sirotčinec pro slony

Pinnawala Elephant Orphanage je slavným sirotčincem pro slony na Srí Lance. Zde žijí sloni, kterým byla odebrána jejich mateřská péče nebo jsou zranění a potřebují léčbu. Pinnawala Elephant Orphanage se snaží zachraňovat, chránit a poskytovat péči těmto ohroženým živočichům. Je to skvělá příležitost vidět slony zblízka, naučit se o nich více a podpořit ochranu těchto nádherných tvorů.

Temple of the Sacred Tooth Relic: Nejposvátnější buddhistická památka na Srí Lance

Temple of the Sacred Tooth Relic je jednou z nejposvátnějších buddhistických památek na Srí Lance. Nachází se ve městě Kandy a uchovává se zde údajný zub Buddhy Gautamy. Tento chrám je důležitým poutním místem a vyvolává hluboký duchovní význam u věřících.

Návštěva Temple of the Sacred Tooth Relic je příležitostí prozkoumat bohatou buddhistickou tradici a uctít důležitou relikvii.

Temple of the Sacred Tooth Relic je svatyní, kterou navštěvují stovky tisíc návštěvníků každoročně. Vchod do chrámu je okázalý a zdobený sochami a reliéfy. Uvnitř se nachází svatyně, kde je zub Buddhy uchováván ve zlaté nádobě, která je pokryta neocenitelnými drahokamy a šperky. Pro věřící toto místo představuje důležitou duchovní poutní destinaci, kde mohou vyjádřit svou oddanost a poklonit se zubu Buddhy.

Kromě své duchovní hodnoty nabízí Temple of the Sacred Tooth Relic také překrásnou architekturu a okouzlující okolí. Můžete se procházet po rozlehlém areálu chrámu, obdivovat krásné zahrady a čerpat energii z místa plného klidu a míru.

Galle: Holandské pevnostní město, které je skvělým příkladem koloniální architektury

Galle je malebné město na Srí Lance, které je známé svou holandskou pevností a koloniální architekturou. Nachází se na jihozápadním pobřeží ostrova a je historickou památkou s bohatou historií. Při procházce úzkými uličkami tohoto pevnostního města se ocitnete uprostřed holandské koloniální éry. Historické budovy, starobylé kostely a tradiční obchůdky vytváří jedinečnou atmosféru.

Galle je skvělým příkladem koloniálního dědictví na Srí Lance. Zde můžete obdivovat elegantní koloniální stavby s prvky nizozemské a britské architektury, které odrážejí minulost této oblasti. Pevnost Galle je dobře zachovalá a díky svému významu byla zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Procházka po pevnosti nabízí jedinečný pohled do minulosti a umožňuje nám lépe porozumět historii a kultuře Srí Lanky.

Při návštěvě pevnosti Galle se můžete také vydat na výlet do přístavní čtvrti, která je plná malebných pláží, rybářských lodí a restaurací nabízejících čerstvé mořské plody. Můžete se rovněž procházet po okolní krajině, vychutnávat si úžasné výhledy na oceán a objevovat malebná zákoutí, která dýchají historií.

Galle je tedy ideálním místem pro ty, kteří se zajímají o koloniální architekturu a chtějí přenést do minulosti. Prostřednictvím svých historických městských částí a impozantních budov.

Dambulla Cave Temple: Jeskynní chrámový komplex, který je pokladnicí umění

Dambulla Cave Temple je jeskynní chrámový komplex, který je jedním z nejvýznamnějších míst na Srí Lance. Tento chrámový komplex je domovem mnoha nádherných soch a maleb, které zobrazují hinduistické a buddhistické motivy. Je to pokladnice umění a kultury a nabízí návštěvníkům jedinečný pohled na dávnou minulost Srí Lanky.

Dambulla Cave Temple, známý také jako Rangiri Dambulla Viharaya, se nachází v centru ostrova Srí Lanka. Tento chrámový komplex je významným hinduistickým a buddhistickým poutním místem a je jedním z nejstarších chrámových komplexů na světě. Jedná se o pět jeskyní zdobených sochami bohů a malbami, které vyprávějí náboženské příběhy a legendy. Každá jeskyně má své vlastní umělecké dílo a vytváří unikátní atmosféru

Pro milovníky umění, náboženství a historie je návštěva Dambulla Cave Temple nezbytným zážitkem. Tento jeskynní chrámový komplex nabízí nejen pohled do minulosti Srí Lanky, ale také možnost prozkoumat bohatství umění a náboženství, které tato země nabízí. Dambulla Cave Temple je nejvýznamnějším a nejkrásnějším příkladem jeskynních chrámů, které se nacházejí na Srí Lance.

Nuwara Eliya: Britské koloniální městečko v horách

Nuwara Eliya, v překladu město světla, je nejvýše položené město na Srí Lance. Leží v nadmořské výšce 1 868 metrů a je obklopeno čajovými plantážemi. Město bylo založeno v 19. století Brity, kteří se sem přistěhovali za lepším klimatem.

Nuwara Eliya je proslulá svými koloniálními budovami, které dodnes dodávají městu jedinečnou atmosféru. Mezi nejznámější památky patří Grand Hotel, který byl postaven v roce 1890, nebo radnice, jež byla postavena v roce 1880.

Kromě historických památek je Nuwara Eliya také skvělým místem pro milovníky přírody. V okolí města se nachází mnoho turistických tras, které vedou přes čajové plantáže, lesy a vodopády.

Nuwara Eliya je ideálním místem pro turisty, kteří chtějí poznat chladnější podnebí Srí Lanky. Vzhledem k nadmořské výšce je zde v létě mnohem chladněji než na pobřeží.

Horton Plains National Park: Ráj pro milovníky přírody a turistiky

Horton Plains National Park je skutečným rájem pro milovníky přírody a turistiky na Srí Lance. Tento národní park vás ohromí svou úchvatnou rozmanitostí přírody a živočichů. Krajina zde tvoří kopce, útesy, vodopády a je domovem mnoha unikátních druhů rostlin a zvířat, které nejsou k nalezení nikde jinde.

Při procházce parkem budete fascinováni krásou okolní přírody a můžete si vychutnat pohled na malebná jezera a zelené pláně. Tento park je ideální pro turisty, kteří chtějí prozkoumat jedinečnou biodiverzitu Srí Lanky a zažít nezapomenutelné dobrodružství v přírodě.

Při návštěvě Horton Plains National Park nezapomeňte na procházku k nejznámější atrakci parku – scenickému „Worlds End“ s výškou 870 metrů. Můžete se těšit na dechberoucí výhledy do údolí. Je to skutečně neuvěřitelné místo, které vám připomene, jak rozmanitá a krásná může příroda být.

FAQ

Jaké jsou deset nejlepších míst k návštěvě na Srí Lance?

Deset nejlepších míst, která stojí za návštěvu na Srí Lance, jsou Sigiriya, Anuradhapura, Polonnaruwa, Yala National Park, Pinnawala Elephant Orphanage, Temple of the Sacred Tooth Relic, Galle, Dambulla Cave Temple, Nuwara Eliya a Horton Plains National Park.

Co mohu vidět v Sigiriya?

V Sigiriya můžete navštívit starověkou skalní pevnost a obdivovat úchvatné výhledy na okolní krajinu. Zdejší skalní fresky jsou také jedinečným uměleckým dílem.

Jaké památky mohu vidět v Anuradhapura?

V Anuradhapura můžete navštívit starobylé chrámy, sochy, kláštery a další archeologické pozůstatky, které představují bohatou historii a náboženství Srí Lanky.

Co mohu vidět v Polonnaruwa?

V Polonnaruwa můžete vidět zachovalé zříceniny starověkých chrámů, paláců a dalších budov. Dominantou města je skupina soch vytesaných do kamene, která je považována za mistrovské dílo srílanského umění.

Co mohu zažít v Yala National Park?

V Yala National Park můžete zažít vzrušující safari a pozorovat různé druhy divoké zvěře, jako jsou sloni, leopardi, medvědi, krokodýli a mnoho druhů ptáků.

Jaké je poslání Pinnawala Elephant Orphanage?

Pinnawala Elephant Orphanage se snaží zachraňovat, chránit a poskytovat péči slonům, kterým byla odebrána mateřská péče nebo jsou zranění a potřebují léčbu.

Co mohu vidět v Temple of the Sacred Tooth Relic?

V Temple of the Sacred Tooth Relic se nachází údajný zub Buddhy Gautamy. Je to důležité poutní místo pro věřící.

Jaké je historické zázemí města Galle?

Galle je známé svou holandskou pevností a koloniální architekturou. V tomto malebném městě si můžete procházet úzkými uličkami plnými historických budov, kostelů a obchůdků.

Co mohu vidět v Dambulla Cave Temple?

V Dambulla Cave Temple můžete vidět jaskynní chrámový komplex se sochami a malovanými malebami, které zobrazují hinduistické a buddhistické motivy.

Co mohu očekávat v Horton Plains National Park?

V Horton Plains National Park můžete zažít úchvatnou rozmanitost přírody, kopce, útesy, vodopády a mnoho druhů endemických rostlin a zvířat.

Blog

Nechte se inspirovat naším blogem a objevte kouzlo Srí Lanky. Najdete zde tipy na výlety, recepty na srílanské speciality, rady pro turisty a mnoho dalšího.

Sleeping elephant beach resort

Rezervujte si kousek ráje již dnes

Přijeďte a objevte kouzlo Sleeping Elephant Beach Resortu, kde pohodlí a příroda tvoří dokonalou harmonii. Staneme se součástí vašich nezapomenutelných zážitků. Těšíme se na vás!

Rezervace

Najděte nás na mapě

Vaši oázu klidu a pohody najdete na tomto místě.

Zobrazit

Potřebujete poradit?

Můžete se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem ohledně ubytování, aktivit nebo služeb. Vždy vám rádi odpovíme.

Formulář