9. dubna 2024,
19 minutes read

Objevte 10 tipů, jak naplánovat levnou dovolenou na Srí Lance

Plánování cesty je vzrušující, ale také vyžaduje dobrou finanční strategii. Stanovení rozpočtu je klíčové, abyste si mohli užít vaši dovolenou na Srí Lance bez starostí o finance. Zvažte všechny náklady, včetně letenek, ubytování, stravy, dopravy a vybraných aktivit. Pamatujte na případné nečekané výdaje.

Abychom vám pomohli zůstat v rozpočtu, přinášíme vám několik tipů:

 • Vytvořte si přesný rozpočet: Stanovte si limit pro každou položku výdajů a snažte se ho dodržovat.
 • Rezervujte letenky a ubytování včas: Čím dříve rezervujete, tím větší šanci máte získat lepší ceny.
 • Plánujte si jídlo předem: Jíst v místních restauracích může být levnější než stravování v turistických zařízeních. Vyhněte se turisticky atraktivním restauracím a objevujte místní kuchyni.
 • Využijte místní dopravu: Veřejná doprava a sdílené taxi jsou často levnější alternativy než soukromý přepravce. Projděte si dostupné možnosti dopravy na Srí Lance.
 • Hledejte slevy a nabídky: Sledujte cestovní weby a aplikace, které nabízejí slevy na aktivity, výlety nebo ubytování.

Pamatujte, že dodržování rozpočtu vám umožní ušetřit peníze na další dobrodružství nebo si dopřát něco speciálního během vaší dovolené na Srí Lance.

Vyberte si správnou sezónu

Pokud plánujete návštěvu Srí Lanky, je důležité vybrat si správnou sezónu. Srí Lanka má tropické podnebí a rozděluje se na dvě hlavní období – monzunovou sezónu a suchou sezónu.

Nejlepší čas na návštěvu

Nejlepší čas pro návštěvu Srí Lanky je v období sucha, které trvá od prosince do března na západní a jižní části ostrova a od května do září na východní části ostrova. Během této doby je počasí slunečné, teploty jsou příjemné a srážky jsou minimální.

V monzunové sezóně, která trvá od dubna do června na jihozápadě a západě a od října do prosince na severovýchodě, se může setkat s vyššími srážkami a silnějším větrem. Tato doba je vhodná pro surfování a prozkoumávání přírodních krás ostrova, ale plánování aktivit podléhá počasí.

Je také důležité si uvědomit, že Srí Lanka je populární turistickou destinací a proto se v průběhu hlavních turistických sezón (prosinec a únor) mohou v některých oblastech vyskytnout větší zácpy turistů. Pokud preferujete klidnější dobu, můžete zvážit návštěvu během méně frekventovaných měsíců.

Rezervujte letenky včas

Chcete-li si užít nádhernou dovolenou na Srí Lance, je důležité rezervovat si letenky včas. Čím dříve to uděláte, tím vyšší šance budete mít na získání levných letenek. S nástupem internetu je výběr a rezervace letenek snadnější než kdy jindy. Existuje mnoho webových stránek a aplikací, které vám pomohou najít nejlepší nabídky.

Kde hledat levné letenky

Existuje několik osvědčených způsobů, jak najít levné letenky na Srí Lanku. Zde je několik tipů:

 1. Využijte srovnávače letenek, jako je Skyscanner nebo Kayak. Tyto webové stránky porovnají nabídky různých leteckých společností a vyhledají nejlepší ceny.
 2. Sledujte letové akce a výprodeje. Mnoho leteckých společností nabízí speciální slevy na vybrané trasy nebo v určitých obdobích. Zaregistrujte se na jejich newslettery nebo je sledujte na sociálních médiích, abyste nezmeškali žádnou výhodnou nabídku.
 3. Buďte flexibilní s daty. Letenky jsou často levnější v pracovní dny než o víkendu. Pokuste se vyhnout i populárním prázdninovým obdobím, kdy jsou letenky dražší.
 4. Zvažte let z jiného letiště. Někdy můžete najít levnější letenky, když odlétáte z menšího nebo vzdálenějšího letiště. Nezapomeňte zohlednit i náklady na přepravu na toto letiště.

Pamětajte, že letenky jsou často dražší čím blíže je odjezdový den. Pokud tedy máte jasno v termínu vaší dovolené na Srí Lance, neváhejte a rezervujte si letenky včas.

Ubytování na Srí Lance: Typy ubytování a jejich výhody a nevýhody

Při plánování cesty na Srí Lanku je důležité vybrat vhodné ubytování. Srí Lanka nabízí širokou škálu možností, které vyhovují různým preferencím a rozpočtům. Zde je přehled několika typů ubytování a jejich výhod a nevýhod, abyste si mohli vybrat to nejlepší pro svou dovolenou:

 • Hotely: Hotely jsou na Srí Lance velmi rozšířené a nabízejí různé úrovně komfortu a kvality. Luxusní hotely poskytují vysoce profesionální služby, wellness centra a bazény. Levnější hotely nabízejí základní vybavení a jsou vhodné pro cestovatele s menším rozpočtem.
 • Hostely: Hostely jsou ideální pro cestovatele s omezeným rozpočtem nebo ty, kteří chtějí poznat nové lidi. Nabízejí sdílené pokoje za dostupné ceny a často mají společné prostory a aktivity, které podporují interakci mezi hosty.
 • Homestay: Homestay je skvělá volba pro ty, kteří chtějí zažít srílanskou pohostinnost a kulturu z první ruky. Pobyt u místní rodiny vám umožní navázat osobní vazby a lépe poznat místní zvyky a tradice.
 • Privátní vily a apartmány: Pokud preferujete větší soukromí a nezávislost, pronájem privátní vily nebo apartmánu může být správnou volbou. Tyto ubytovací možnosti často nabízejí vybavenou kuchyň a prostor pro relaxaci.
 • Ekoresorty: Pro ty, kteří chtějí trávit dovolenou v souladu s přírodou a ekologií, existují ekoresorty. Tyto ubytovací zařízení se zaměřují na udržitelnost, ochranu životního prostředí a nabízejí různé ekologicky šetrné aktivity.

Při výběru ubytování je důležité zvážit vaše preference, rozpočet a zaměření dovolené. Vždy si zkontrolujte recenze a hodnocení ubytování od ostatních hostů, abyste měli představu o jejich kvalitě a službách. Příjemné ubytování je klíčové pro příjemný a komfortní pobyt na Srí Lance.

Vyzkoušejte místní kuchyni

Chcete-li opravdu poznat Srí Lanku, nemůžete vynechat prozkoumávání její bohaté kuchyně. Tradiční srílanská jídla jsou plná exotických chutí a vůní, které vás zavedou do srdce této nádherné země.

Budete mít možnost ochutnat širokou škálu pokrmů, které se liší regionálně a použitými ingrediencemi. Srílanská kuchyně je známá svou pikantností a používáním čerstvých bylinek a koření, jako je kari, koriandr, skořice, kardamom a kurkuma.

Jedním z nejznámějších srílanských jídel je Rice and Curry. Existují různé varianty curry, včetně curry se zeleninou, curry s rybou nebo curry s kuřecím masem. Další typické srílanské jídlo je Hoppers, což jsou křupavé a lehké palačinky, které se podávají s různými omáčkami a vývary. Nezapomeňte ochutnat také Kottu Roti, což je chutný pokrm z nakrájeného pečiva, zeleniny a masa, který se smaží na pánvi.

Abyste si opravdu vychutnali srílanskou kuchyni, doporučuji navštívit tradiční srílanské restaurace, kde najdete autentické recepty a atmosféru. Místní lidé jsou hrdí na svou kuchyni a velmi ochotně vám poradí, co si vybrat.

Pamatujte si, že srílanská kuchyně je často pikantní, takže pokud nemáte rádi pálivá jídla, určitě o tom informujte personál v restauraci.

Využijte místní dopravu

Pokud plánujete cestovat po Srí Lance, je důležité využít místní dopravu, která je nejen cenově dostupná, ale také vám umožní prozkoumat krásy této země zblízka. Dopravní prostředky na Srí Lance jsou různorodé a nabízejí vám možnost cestovat podle vašich preferencí a potřeb. Zde je přehled nejčastěji využívaných dopravních prostředků a způsobů cestování:

Místní autobusy

Místní autobusy jsou nejlevnějším způsobem, jak se pohybovat po Srí Lance. Na ostrově je hustá síť autobusových linek, které vám umožní dosáhnout měst, pláží a dalších turistických atrakcí. I když nejsou luxusní, jsou oblíbenou volbou mezi místními obyvateli i turisty.

Vlaky

Vlaky na Srí Lance nabízejí jedinečný zážitek. Mají panoramatická okna a umožňují vám obdivovat krásu krajiny během cesty. Existují různé typy vlaků, od místních příměstských až po dlouhé mezinárodní spoje. Jízda vlakem je pohodlná a relativně levná.

Tuk-tuky

Tuk-tuky jsou charakteristické pro Srí Lanku a poskytnou vám autentický zážitek ze země. Jsou to malá motorová vozidla se třemi kolečky, která se pohybují poměrně rychle. Tuk-tuky jsou dobrou volbou, pokud potřebujete rychle a levně přepravit.

Džípy

Pokud plánujete výlet do divočiny nebo odlehlých oblastí Srí Lanky, můžete využít pronájem džípu. Džípy jsou vhodné pro terénní jízdu a umožňují vám prozkoumat nepřístupná místa a přírodní krásy země.

Využitím místní dopravy na Srí Lance ušetříte peníze a získáte nezapomenutelný zážitek. Vyberte si ten nejvhodnější dopravní prostředek podle vašich potřeb a začněte objevovat všechno, co tato úchvatná země nabízí.

Navštivte bezplatné nebo velmi levné atrakce

Pokud plánujete se vydat na Srí Lanku, určitě nezapomeňte navštívit některé z mnoha atrakcí, které jsou buď zcela zdarma nebo velmi levné. Tato země nabízí širokou škálu zajímavostí, které vám umožní poznat její krásy a kulturu bez přílišného finančního zatížení. Zde jsou některé z nejlepších bezplatných a levných atrakcí, které můžete navštívit na Srí Lance:

Národní park Udawalawe

Jednou z největších atrakcí Srí Lanky je národní park Udawalawe. Tento park je domovem mnoha druhů divokých zvířat, včetně slonů, lvů, krokodýlů a mnoha dalších. Můžete si pronajmout jeep a projet se parkem za velmi přijatelnou cenu. Obdivujte zdejší přírodu a pozorujte zvířata v jejich přirozeném prostředí.

Chrám chrámů Gangaramaya

Ve městě Colombo se nachází majestátní chrám Gangaramaya. Tento chrám je známý svou výjimečnou architekturou a krásnou výzdobou. Procházejte se po jeho rozlehlých zahradách a obdivujte množství soch a budov, které zde najdete. Navštívit chrám Gangaramaya je zážitek, který stojí za to a navíc je zcela zdarma.

Adamova hora (Šrí Pada)

Pokud máte rádi turistiku a přírodu, určitě byste neměli vynechat výstup na vrchol této hory. Adamova hora je považována za jedno z nejhezčích míst na Srí Lance a to zejména díky krásnému výhledu, který se z ní naskýtá. Při výstupu na vrchol se vám naskytne jedinečná příležitost sledovat krásu srílanské krajiny a užívat si úžasné panoramatické výhledy. Tato aktivita je zdarma, ale je třeba si pořídit platné povolení předem.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Důležitost cestovního pojištění a jak jej zařídit

Při cestování na Srí Lanku je důležité mít adekvátní cestovní pojištění, které vám poskytne ochranu a bezpečí během vaší dovolené. Cestovní pojištění vám může pomoci pokrýt náklady spojené s nečekanými událostmi, jako je ztráta zavazadel, lékařská péče nebo zrušené lety.

Existuje několik důležitých faktorů, které byste měli zvážit při zařizování cestovního pojištění:

 • Pokrytí lékařských výloh: Srí Lanka je exotickou destinací a proto je důležité zajistit si pojištění, které pokryje případné zdravotní náklady během vašeho pobytu.
 • Záruka ztráty zavazadel: Pojistěte se proti možnosti ztráty nebo poškození vašich zavazadel, jelikož to vám zajistí klidné a bezstarostné cestování.
 • Pokrytí případného zrušení cesty: Nečekané události se mohou stát každému, proto zkontrolujte, zda vaše pojištění pokrývá náklady spojené s případným zrušením letenek nebo rezervací ubytování.
 • Pokrytí sportovních aktivit: Pokud se plánujete věnovat různým sportovním aktivitám, jako je potápění nebo surfování, ujistěte se, že vaše pojištění tato rizika zahrnuje.

Je důležité prozkoumat různé možnosti a porovnat nabídky různých pojišťoven, abyste si vybrali to nejvhodnější pojištění pro vaše potřeby. Cestovní pojištění je investicí do vašeho klidu a bezpečí a proto byste na něj neměli zapomínat při plánování své cesty na Srí Lanku.

Naplánujte a rezervujte si aktivity včas

Doporučené aktivity a tipy pro rezervaci výletů a exkurzí

Když plánujete dovolenou na Srí Lance, je důležité si předem naplánovat a rezervovat aktivity a výlety, které chcete podniknout. Tím získáte jistotu, že se dostanete na ty správné místa a že vám neuniknou žádné zajímavé zážitky. Zde je několik doporučených aktivit a tipů, jak správně rezervovat výlety a exkurze:

 • Prozkoumejte místní památky a chrámy: Srí Lanka je bohatá na historii a kulturu. Navštivte známé památky, jako je Sigirijská skála nebo Chrám zubu Buddhy v Kandy. Průvodce vám poskytne zajímavé informace o historii a významu těchto míst.
 • Výlety do přírody a národních parků: Srí Lanka je domovem mnoha národních parků, které skrývají bohatou faunu a flóru. Vydejte se na safari a spatřete slony, leopardy, různé ptáky a další zvířata v jejich přirozeném prostředí.
 • Plážové aktivity a vodní sporty: Pobřežní oblasti Srí Lanky lákají milovníky slunce a moře. Využijte možností k relaxaci na pláži nebo si vyzkoušejte surfování, potápění nebo windsurfing.
 • Kulturní a folklórní představení: Srí Lanka je známá svými barevnými a energickými kulturními představeními. Podívejte se na tradiční tance, hudbu a divadelní představení, která vám ukážou bohatou kulturní tradici ostrova.

Abyste si mohli užít tyto aktivity naplno, je důležité si je rezervovat včas. Zkontrolujte si dostupnost a vyberte si spolehlivého a kvalitního poskytovatele služeb. Vyvarujte se rezervacím na poslední chvíli, kdy se mohou aktivity a výlety vyprodávat a není tak jisté, zda se na ně dostanete.

Pokud se rozhodnete pro rezervaci skrze turistickou kancelář, dejte si pozor na jejich reputaci a hodnocení od ostatních zákazníků. Nezapomeňte si také ověřit, jaké jsou podmínky a možnosti vrácení peněz v případě nečekaných událostí.

Nakupujte suvenýry na místních trzích

Pokud se chystáte na Srí Lanku a máte rádi suvenýry, neměli byste vynechat návštěvu místních trhů. Na těchto trzích najdete širokou škálu typických srílanských suvenýrů, které si můžete koupit jako památku na svou cestu. Zde jsou některé z nejlepších trhů, které byste měli zvážit při své návštěvě:

Pettah Market v Colombu

Pettah Market je jedním z nejstarších a největších trhů v Colombu, hlavním městě Srí Lanky. Tento trh je ideální pro ty, kteří hledají autentické srílanské produkty. Na Pettah Marketu najdete vše od oblečení a obuvi po koření a čaj. Můžete si zde vybrat krásné suvenýry, jako jsou tradiční šperky, ručně vyrobené tkaniny a keramiku. A nezapomeňte vyjednávat o ceně!

Galle Face Green Market v Colombu

Galle Face Green Market je moderní a stylový trh, který nabízí široký výběr suvenýrů, módních doplňků a uměleckých děl. Zde můžete zakoupit originální suvenýry od místních umělců a designérů. Trh je také známý svou atmosférou a skvělým výběrem místních dobrot, které si můžete vychutnat při procházce po trhu.

Kandy City Centre v Kandy

Kandy City Centre je moderní nákupní centrum, které se nachází ve městě Kandy. Toto centrum nabízí nejen obchody s oblečením a kosmetikou, ale také obchody se suvenýry. Zde si můžete zakoupit šperky, vyřezávané dřevěné předměty a další tradiční suvenýry. Navštivte také místní tržiště v Kandy, kde najdete mnoho dalších zajímavých suvenýrů.

FAQ

Jak si stanovit rozpočet a držet se ho při cestování na Srí Lanku?

Abyste si stanovili rozpočet a drželi se ho při cestování na Srí Lanku, doporučuji nejprve vyčlenit určitou částku peněz, kterou jste ochotni utratit. Poté si rozdělte tento rozpočet na jednotlivé náklady, jako jsou letenky, ubytování, jídlo, doprava a aktivity. Dbejte na to, abyste nevydali více peněz než je rozpočet a plánujte si nákupy a výlety s ohledem na danou částku.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Srí Lanky?

Srí Lanka má tropické klima, které se mění podle dvou hlavních monzunových období. Nejlepším časem na návštěvu je mezi prosincem a březnem, kdy panuje suché a slunečné počasí. Druhým vhodným obdobím je od června do září, kdy je na většině ostrova méně srážek. Výběr správného období závisí na vašich preferencích a plánovaných aktivitách.

Kde hledat levné letenky na Srí Lanku?

Pokud hledáte levné letenky na Srí Lanku, doporučuji začít hledáním na různých letových vyhledávačích. Tyto vyhledávače vám umožní porovnat ceny letenek od různých leteckých společností a najít nejlepší nabídku. Další možností je sledovat speciální nabídky a akce leteckých společností, které mohou mít levné letenky na Srí Lanku v určité období.

Jaké jsou typy ubytování na Srí Lance a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Na Srí Lance máte mnoho možností ubytování od luxusních hotelů a resortů po levné hostely a penziony. Každý typ ubytování má své výhody a nevýhody, takže záleží na vašem rozpočtu a preferencích.

Jaké jsou tradiční srílanská jídla a kde najít restaurace?

Srí Lanka je známá svou bohatou kuchyní plnou exotických chutí a vůní. Mezi tradiční srílanská jídla patří například Rice and Curry, Kottu Roti, Hoppers (srílanské palačinky) a další speciality. Abyste ochutnali tyto lahůdky, doporučuji navštívit místní restaurace a bistra, které jsou rozšířeny po celém ostrově. Pokud hledáte autentickou srílanskou kuchyni, vyhledejte restaurace, které jsou oblíbené u místních obyvatel.

Jak se dopravovat po Srí Lance a jaké jsou dostupné dopravní prostředky?

Srí Lanka nabízí různé možnosti dopravy pro turisty. Nejčastěji se používá veřejná doprava, jako jsou autobusy a vlaky, které jsou levnější, ale mohou být pomalé a přeplněné. Další možností je pronájem auta nebo skútru, což urychlí vaše cestování a dá vám větší flexibilitu, ale buďte opatrní na srílanské silnice. Místní tuktuky jsou také populární způsob, jak se dopravovat v rámci měst a blízkých oblastí.

Jaké jsou nejlepší bezplatné a levné atrakce na Srí Lance?

Srí Lanka nabízí mnoho bezplatných a levných atrakcí pro turisty. Mezi nejlepší patří návštěva Chrámu Gangaramaya, Národní park Udawalawe nebo Adamova hora (Šrí Pada). Pláže Srí Lanky jsou také oblíbenou atrakcí, kterou si můžete užívat zdarma. Prozkoumejte srílanskou kulturu a historii ve městech jako je Colombo nebo Kandy, kde najdete různé muzea a památky. Vždy si ověřte vstupné a otevírací doby konkrétních atrakcí.

Jak důležité je cestovní pojištění a jak jej zařídit pro cestu na Srí Lanku?

Cestovní pojištění je velmi důležité pro cestování na Srí Lanku (i kamkoliv jinam). Pokrývá vás před neočekávanými událostmi, jako jsou ztráta zavazadel, zranění nebo nemoc. Abyste zařídili cestovní pojištění, můžete kontaktovat různé pojišťovny nebo si jej sjednat online. Zvažte své potřeby a přečtěte si detaily pojištění, aby jste měli přehled o pokrytí a podmínkách.

Jak si naplánovat a rezervovat aktivity včas na Srí Lance?

Doporučuji si naplánovat a rezervovat aktivity včas před vaší cestou na Srí Lanku. Nejprve si udělejte seznam všech aktivit, které chcete podniknout a vyhledejte informace o jejich rezervaci. Mnoho atrakcí a výletů nabízí online rezervaci přes své webové stránky. Můžete také zvážit kontaktování místních cestovních agentur, které vám pomohou s naplánováním a rezervací. Buďte si ale vědomi limitované kapacity některých aktivit a zarezervujte si je s dostatečným předstihem.

Jaké jsou typické suvenýry a nejlepší trhy na Srí Lance?

Srí Lanka je známá svými trhy plnými zajímavých a typických suvenýrů. Mezi typické suvenýry patří čaj, koření, různé druhy kvalitních látek, dřevěné sošky, šperky a keramika. Buďte však připraveni na obchodování a smlouvání o ceně, protože to je běžná praxe na srílanských trzích.

Blog

Nechte se inspirovat naším blogem a objevte kouzlo Srí Lanky. Najdete zde tipy na výlety, recepty na srílanské speciality, rady pro turisty a mnoho dalšího.

Sleeping elephant beach resort

Rezervujte si kousek ráje již dnes

Přijeďte a objevte kouzlo Sleeping Elephant Beach Resortu, kde pohodlí a příroda tvoří dokonalou harmonii. Staneme se součástí vašich nezapomenutelných zážitků. Těšíme se na vás!

Rezervace

Najděte nás na mapě

Vaši oázu klidu a pohody najdete na tomto místě.

Zobrazit

Potřebujete poradit?

Můžete se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem ohledně ubytování, aktivit nebo služeb. Vždy vám rádi odpovíme.

Formulář