24. srpna 2023, Bratislava
4 minutes read
#Dambatenne #KenilworthEstate #Mackwood #MilovníciČaje

Milujete čaj? Navštivte některou ze srílanských čajových továren

Srí Lanka je jednou z předních světových destinací pro pěstování a výrobu čaje. Návštěva čajových továren je tak pro ty, kteří mají horký nápoj v oblibě, jedinečným zážitkem, který zahrnuje nejen poznání výrobního procesu, ale i ochutnávání čajů. Do které továrny se můžete vydat?

Továrna Mackwood

Čajová továrna Mackwoods leží v nádherné oblasti na trase z města Kandy do Nuwara Eliya. Nachází se uprostřed čajových plantáží, na nichž se vám naskytne jedinečná příležitost, a sice spatřit sběračky čaje přímo při práci. Čajové plantáže Mackwoods jsou známé pro pěstování jednoho z nejlahodnějších srílanských čajů vůbec. Cejlon si dokonce oblíbila i královna Alžběta II.

Co zajímavého vás při návštěvě čeká?

Místní průvodce vás seznámí s tím, jakým způsobem a co se z čajového keříku sbírá, a proč. Uvidíte samotnou výrobu čaje a bude vám vysvětleno, jak se čaj zpracovává, jaké jsou jeho druhy a čím se liší černý čaj od zeleného. Návštěvu továrny Mackwood doporučujeme také proto, že její součástí je i restaurace a obchod, kde si můžete zakoupit čaj z místních plantáží.

Zdroj: pixabay.com – Koczot - Mackwood

Továrna Dambatenne

Vydejte se také do továrny Dambatenne v horském městečku Haputale. S pěstováním a výrobou čaje zde začal v roce 1890 skotský obchodní Sir Thomas Lipton, jehož čaje jsou dodnes známé po celém světě. Na rozsáhlých vrcholcích se nachází zelené plantáže. Velmi příjemné je, že se uličkami mezi keříky můžete procházet sami a naplno si tak vychutnat krásu zdejšího okolí.

Co zajímavého vás při návštěvě čeká?

Továrna Dambatenne vás kromě působivé prohlídky o tom, jak se čaj zpracovává, uchvátí také svým okolím. Nachází se poblíž vyhlídky, z níž se rád pohledem na okolí kochal také Sir Lipton. Dopřával si při tom čaj z místních plantáží. Dnes je na tomto místě nesoucí název Lipton´s seat na jeho počest vystavěna socha sedící na lavičce ve stínu altánu hledící směrem k plantážím. Jedná se o jakési poutní místo pro milovníky čaje.

Zdroj: google.com – Felix Neudel - Dambatenne

Továrna Kenilworth Estate

Kenilworth Estate je další perlou v čajovém průmyslu. Tato továrna se nachází nedaleko města Kandy a je velmi známá svými tradičními metodami zpracování čaje. Při její návštěvě vás tak čeká velmi autentický zážitek, který zvyšuje celkovou výjimečnost čaje. Mimo jiné velmi okouzlující jsou také zahrady, jimiž je továrna Kenilworth Estate obklopena.

 

Co zajímavého vás při návštěvě čeká?

Zcela exkluzivním zážitkem zde je samotná výroba čaje, která se předává z generace na generaci. Dozvíte se tak hodně z historie výroby, jak se keříky správně sází, jakou péči potřebují, jak se čajové lístky sbírají, sypou, třídí a suší. Velmi zajímavou podívanou je fáze sypání čaje, tedy proces, který lístky separuje podle velikosti a kvality. Tím jsou ovlivněny aroma a chuť samotného čaje.

Zdroj: google.com – Wasantha Weerasinghe – Kenilworth Estate

Továrna Bogawantalawa

Čajová továrna Bogawantalawa leží v regionu Dimbula na Srí Lance. Tato oblast je považována za jedno z hlavních pěstitelských center čaje na ostrově. Je známá produkcí čaje s bohatou chutí a aroma. Plantáže v této oblasti jsou často rozprostřeny ve vysokých svazích okolních kopců, což vytváří ty nejlepší podmínky pro pěstování kvalitních čajových lístků. Navíc svým návštěvníkům nabízí úchvatné výhledy na okolí.

 

Co zajímavého vás při návštěvě čeká?

První, co byste měli vědět je, že čajová továrna Bogawantalawa je světovou jedničkou, co se týká udržitelnosti. Firmě záleží na životním prostředí, a proto se k němu chovají maximálně šetrně. Kromě nádherných výhledů v této krajině a sledování procesu výroby čaje od sběru lístků až po jeho zpracování si také můžete dopřát ochutnávky tohoto lahodného nápoje.

Source: emarkanalytics.com
Foto: unsplash.com
Preview picture: unsplash.com
Tags: technology, top10

Blog

Nechte se inspirovat naším blogem a objevte kouzlo Srí Lanky. Najdete zde tipy na výlety, recepty na srílanské speciality, rady pro turisty a mnoho dalšího.

Sleeping elephant beach resort

Rezervujte si kousek ráje již dnes

Přijeďte a objevte kouzlo Sleeping Elephant Beach Resortu, kde pohodlí a příroda tvoří dokonalou harmonii. Staneme se součástí vašich nezapomenutelných zážitků. Těšíme se na vás!

Rezervace

Najděte nás na mapě

Vaši oázu klidu a pohody najdete na tomto místě.

Zobrazit

Potřebujete poradit?

Můžete se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem ohledně ubytování, aktivit nebo služeb. Vždy vám rádi odpovíme.

Formulář