24. srpna 2023, Bratislava
6 minutes read
#AdamsPeak #Ratnapura #SleepingElephant #SvatyněZubu #Sygiriya #Top7MagickýchMíst

7 magických míst Srí Lanky, kde naleznete skutečný klid

Srí Lanka je známá nejen pro svoji krásnou přírodu, ale také historii a kulturu. Může se pyšnit spirituálními místy, při jejichž návštěvě se ve vašem nitru rozprostře mír a klid. Tato místa jsou totiž spojena s legendami a tradicemi, které odrážejí hlubokou víru obyvatel. Představujeme vám jich 7.

  1. Adamův vrch (Adam´s Peak)

Adamův vrch je jedním z nejposvátnějších vrcholů Srí Lanky. Nachází se na jihu země, v provincii Sabaragamuwa. Na jeho vrchu je ve skále otištěno chodidlo. Křesťané věří, že se jedná o stopu prvního člověka, tedy Adama poté, co byl vyhoštěn z ráje, buddhisté ji spojují s Buddhou a hinduisté s bohem Šivou. Není divu, že se jedná o významné poutní místo. Adamův vrch nabízí ale mnohem více.

Konají se tam různé náboženské rituály a oslavy, z nichž velmi významnou je oslava svátku Buddhy. Nezapomenutelným zážitkem je noční výstup a následné pozorování východu slunce doprovázené údery zvonu, na něhož každý poutník zazvoní tolikrát, kolikrát již vystoupal na Adamův vrch. Jakmile zvon utichne, kněz odříká modlitbu k přivítání nového dne. Jedná se vskutku o dechberoucí zážitek.

 

2. Svatyně zubu (Temple of the Tooth)

Svatyně zubu je dalším z nejposvátnějších míst Srí Lanky. Chrám situovaný nedaleko města Kandy se stal důležitým poutním místem, neboť v jeho posvátné komoře je uložena významná relikvie, a sice zub Buddhy. Místní věří, že samotná návštěva tohoto místa lidem přináší ochranu a štěstí. Nejvýznamnější oslavou v chrámu je poté Esala Perahera, během níž je zub Buddhy vystavován a oslavován průvodem slonů, tanečníků a hudebníků a náboženských procesí.

Zdroj: unsplash.com – Gurth Bramall – Svatyně zubu

3. Vrchol Sygiriya (Lví skála)

Sygiriya nebo také Lví skála se nachází v centrální části ostrova a koluje okolo ní mnoho legend a pověstí. Věří se, že ten, kdo na Sygiriyi vystoupá, dojde duchovnímu osvícení. Pro některé návštěvníky je tak vystoupání na vrchol považováno za poutnický aktspojený s duchovní transformací. Neméně úchvatné jsou také zahrady, které vrchol obklopují. Jsou přirovnávány k ráji, a tak hledáte-li klid, doporučujeme zde chvíli posedět a vnímat energii tohoto místa.

4. Hora Ritigala

Podobně mystickou atmosféru zažijete u hory Ritigala, kterou obklopuje prales s exotickými a léčivými rostlinami. V jeho lůnu je ukryt klášter, v němž kdysi dávno žili mniši. Toto místo bylo vybudováno pro duchovní účely. Zdejší flóra a fauna je opravdu rozmanitá a též působivá. Ne nadarmo se říká, že zde kdysi opičí bůh Hanuman upustil kus Himaláje. Pobyt v tomto prostředí má blahodárné účinky na psychiku.

Zdroj: unsplash.com – Gurth Bramall – klášter na hoře Rittigala

5. Město Ratnapura

Ratnapura je místem, které je známé svými bohatými nalezišti drahých kamenů jako jsou safíry, rubíny a další barevné polodrahokamy. Místní obyvatelé věří v energii a sílu těchto kamenů, která z nich proudí, a proto Ratnapuru, která v překladu ze sinhálštiny znamená „Město drahokamů“, doporučují turistům k návštěvě. Potřebujete-li načerpat energii, sílu a uklidnit svoji mysl, vydejte se do Ratnapury a navštivte zdejší svatyni či některý ze starobylých chrámů.

6. Hora Pidurangala

Hora Pidurangala je impozantním skalním útvarem nacházejícím se poblíž Sigirie. Pidurangala nabízí nejen zajímavý výstup po kamenných schodech a úzkých stezkách na vrchol, ale také úchvatný výhled na Sigirii. Na vrcholu se nachází buddhistický chrám a skalní jeskyně poskytující klidně prostředí k rozjímání. Pidurangala je tak silně opředena duchovní atmosférou, v níž stojí za to alespoň na okamžik setrvat.

Zdroj: pixabay.com – VacacionesPagodasBlog – výhled na Sigirii

7. Malý Adamův vrch (Little Adam´s Peak)

Pro nalezení skutečného klidu se vydejte též na Malý Adamův vrch, který byl pojmenován po větším bratrovi, tedy Adamově vrchu kvůli podobnému tvaru. Nachází se ve fenomenálním regionu Ella na jihu Srí Lanky, který je známý působivými horskými pásmy. Cesta na vrchol je sama o sobě úchvatným zážitkem. Vede čajovými plantážemi, jejichž svěží zeleň je zkrátka dechberoucí. Stezka je velmi dobře schůdná a zabere maximálně 3 hodiny. Na vrcholu budete odměněni překrásnými výhledy na okolní krajinu.   

8. Rezort Sleeping Elephant

Dalším místem, které sice není horou nebo památkou, ale kde si zaručeně odpočinete, je Sleeping Elephant Beach Resort. Nachází se v Tangalle, pouhých 59 km od mezinárodního letiště Mattala Rajapaksa. Je oázou, v jejíž zahradách najdou návštěvníci vše, po čem jejich srdce a duše touží, včetně dokonalého klidu. Odpočinku si můžete dopřát v jednom z apartmánů, bungalovů či v některé z vil, nebo u venkovního bazénu. Dokonalý prostor k meditaci, rozjímání, ale i aktivnímu odpočinku poté najdete na pláži Rekawa Beach, která je součástí rezortu. Atmosféra na této pláži vás jednoduše uchvátí.

Zdroj: facebook.com – Sleeping Elephant Beach Resort

V našem resortu Sleeping Elephant jsme hrdí na to, že hostům můžeme poskytnout nezapomenutelný pobyt a skvělé služby. Záleží nám na tom, abyste si opravdu odpočinuli, svůj pobyt na úchvatné Srí Lance si patřičně užili a odnesli si z něj zážitky, na které budete vzpomínat celý život. Proto vám rádi zajistíme jakýkoliv výlet kamkoliv po Srí Lance. Jsme připraveni uvést vás do tajů této nádherné země plné rozmanitých barev a chutí. Pomůžeme vám naplnit vaši mysl dojmy, srdce radostí a duši klidem.

Source: emarkanalytics.com
Foto: unsplash.com
Preview picture: unsplash.com
Tags: technology, top10

Blog

Nechte se inspirovat naším blogem a objevte kouzlo Srí Lanky. Najdete zde tipy na výlety, recepty na srílanské speciality, rady pro turisty a mnoho dalšího.

Sleeping elephant beach resort

Rezervujte si kousek ráje již dnes

Přijeďte a objevte kouzlo Sleeping Elephant Beach Resortu, kde pohodlí a příroda tvoří dokonalou harmonii. Staneme se součástí vašich nezapomenutelných zážitků. Těšíme se na vás!

Rezervace

Najděte nás na mapě

Vaši oázu klidu a pohody najdete na tomto místě.

Zobrazit

Potřebujete poradit?

Můžete se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem ohledně ubytování, aktivit nebo služeb. Vždy vám rádi odpovíme.

Formulář