24. srpna 2023, Bratislava
5 minutes read
#Dambulla #Kandy #NejkrásnějšíChrámy #Sigiriya

Budhistické chrámy Srí Lanka

Pro ty, kteří touží po doteku spirituality, klidu, míru, ale i pro ty, kteří milují historii a architekturu je Srí Lanka správnou volbou. Je domovem mnoha úchvatných buddhistických chrámů. Bohaté buddhistické tradice se zde udržují po tisíce let. Navštivte nejkrásnější srílanské chrámy.

Záhadný chrám Sigiriya

Sigiriya, známá také jako Lví skála, se nachází ve střední části Srí Lanky, mezi městy Dambulla a Habarana. Tato impozantní stavba se tyčí na vrcholu 200 metrů vysoké skály a nabízí ohromující výhled na okolní krajinu. Při výšlapu nahoru po nejdelších schodech světa, jejichž počet je 1860 se opravdu zapotíte, ale ta dřina za to stojí, uvidíte.

Přibližně v polovině cesty, můžete navštívit galerii s malbami 22 půvabných služek, o jejichž původu se téměř nic neví. Nikde jinde na Srí Lance podobné portréty nenajdete. Při výstupu spatříte masivní lví tlapy. Proč se zde nachází právě tento výjev, je záhadou. Na vrcholu se potom rozléhá starověký palác a klášter se zahradami, který sloužil jako útočiště pro mnichy. Budete si připadat jako v nebi.

 

Nejposvátnější chrám Kandy

Kandy je považováno nejen za kulturní srdce Srí Lanky, ale též za jeden z nejposvátnějších chrámových komplexů vůbec. Nachází se v centru Srí Lanky na břehu jezera. Říká se mu také Chrám zubu, neboť v bývalém královském paláci se ukrývá jedna z nejsvatějších buddhistických relikvií, a sice zub Buddhy. Ten je ukryt ve zlaté schránce ve tvaru dágoby, která je ukryta v dalších šesti postupně zvětšujících se schránkách.

Umístěny jsou na oltáři, kde strážci dbají na to, aby se k ní žádný návštěvník nepřiblížil více než na tři metry, a neviděl relikviář déle než 15 vteřin. Před oltářem sedí věřící a modlí se, za oltářem je poté mnoho soch sedícího Buddhy obklopených dary. Samotná stavba je navíc opravdu dechberoucí svojí architekturou a zdobením. Při návštěvě Srí Lanky proto tento chrám nevynechte.

Zdroj: pixabay.com – musthaqsms – chrám Kandy

Nejvýznamnější chrámový komplex Dambulla

Dambulla, známá tako jako Zlatá jeskyně, je město nacházející se ve střední části Srí Lanky. Ukrývá se v něm jeden z nejvýznamnějších a nejstarších jeskyních chrámových komplexů na světě. Jejich stáří se odhaduje na 2 000 let. Stropy a stěny těchto jeskyní jsou pokryty freskami a zlatými ozdobami. Celý komplex se skládá celkem ze 153 jeskyní, z nichž 5 hlavních jeskyní obsahuje několik set soch Buddhy a maleb, které ilustrují jeho život.

Hned u vstupu do areálu vás upoutá 30 metrů vysoká pozlacená socha Buddhy. Nachází se přímo nad tzv. Zlatým chrámem, který je nejmladší stavbou z celého komplexu. Ostatní jeskyně jsou v kopci nad chrámem a jsou zděné. Lze k nim vystoupat po točitém schodišti. Jakmile do nich vstoupíte, připadáte si jako v opravdovém chrámu. Neměli byste rozhodně minout tzv. modrou svatyni a posvátný fíkovník, pod nímž Buddha dosáhl osvícení, a chrám Velkého krále, který je druhou nejkrásnější jeskyní z celého komplexu.

 

Nejstarší chrám Anuradhapura

Anuradhapura se též nachází ve středu Srí Lanky. Město je plné pozůstatků chrámů, stup, klášterů a dalších svatých míst. Jetavanaramaya, jeden z nejvyšších stúp na světě, a Ruwanwelisaya, považována za jeden z nejkrásnějších stúp na Srí Lance, jsou pouze některými z míst, které lze v Anuradhapuře najít.

Jedná se o poměrně rozsáhlý komplex. Proto doporučujeme procházku započít u vodní nádrže Tissa Wewa, nejdůležitější zásobárny pro celou Anuradhapuru, která byla vybudována ve 3 stol. př. n. l. Ze stejné doby pochází také skalní chrám, který uvidíte na pravé straně nádrže. U chrámu lze najít také sochu milenců. Dívka má zdvižený prst a varuje tak před neuváženým krokem.

Zdroj: pixabay.com – nataliesirova - Anuradhapura

Pozoruhodný chrám Polonnaruwa

Dalším historickým městem, které stojí za vidění, je Polonnaruwa. Nachází se ve střední části Srí Lanky. Svým návštěvníkům nabízí pohled hned na několik buddhistických chrámů a stúp. Gal Vihara, také známý jako chrámový komplex čtyř soch Buddhy, je jedním z vrcholných bodů tohoto místa. Sochy vytesané ze skály jsou považovány za mistrovská díla a představují významné období umění na Srí Lance.

Stáří tohoto města se odhaduje na 1 000 let a dnes patří mezi největší města na Srí Lance. Za návštěvu rozhodně stojí také tzv. Posvátný čtyřúhelník, tedy jakýsi čtvercový prostor, na kterém se nacházejí významné architektonické chrámy. Nezapomeňte navštívit také jeden z nejkrásnějších objektů, a sice kruhový chrám Vatadage, nebo také 54 m vysokou Rankot Vihára, čtvrtou největší stavbu Srí Lanky, která stojí za vidění.

Source: emarkanalytics.com
Foto: unsplash.com
Preview picture: unsplash.com
Tags: technology, top10

Blog

Nechte se inspirovat naším blogem a objevte kouzlo Srí Lanky. Najdete zde tipy na výlety, recepty na srílanské speciality, rady pro turisty a mnoho dalšího.

Sleeping elephant beach resort

Rezervujte si kousek ráje již dnes

Přijeďte a objevte kouzlo Sleeping Elephant Beach Resortu, kde pohodlí a příroda tvoří dokonalou harmonii. Staneme se součástí vašich nezapomenutelných zážitků. Těšíme se na vás!

Rezervace

Najděte nás na mapě

Vaši oázu klidu a pohody najdete na tomto místě.

Zobrazit

Potřebujete poradit?

Můžete se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem ohledně ubytování, aktivit nebo služeb. Vždy vám rádi odpovíme.

Formulář